Nová kuchyň

Jak jsem budoval novou kuchyň

Chtěl jsem po několika letech manželství udělat něco pro manželku a tak jsem se rozhodl, že se pustím do zařizování nové kuchyně. Kuchyně je srdcem našeho domu. Kromě vaření v ní často sedíme u stolu a řešíme důležité věci nebo si jen tak povídáme.

Vzhledem k tomu, že už naše kuchyňská linka jevila známky dlouholetého používání, byla lepší volba moderní kuchyně na míru. Vybrat si hezkou a praktickou kuchyň, která se bude líbit především manželce a bude praktická i pro děti, byla pořádná fuška. Chtěl jsem kvalitní materiál, aby linka vydržela několik let. Rovněž jsem chtěl do ní pořídit vestavné spotřebiče.

Při výběru kuchyňské linky jsem měl na výběr mezi typovými modely a nábytkem přímo na míru. Levnější modely se mi příliš nelíbily uspořádáním a ani materiálem, ze kterého byly vyrobeny. Tyto levnější kusy zpravidla příliš nevydrží a je potřeba si za pár let pořídit novou linku. Vybrat si vhodnou firmu, která nám vyrobí dokonalou linku na míru nebylo nic jednoduchého. Nakonec jsem dal na reference několika známých a obrátil se na malou místní firmu, která mi vyšla vstříc.

Hlavně efektivně

Důležité bylo uspořádání skříněk, tak, abychom je měli uspořádané efektivně a kvůli dětem také bezpečně. Z materiálu jsem do moderní kuchyně na míru zvolil dřevo, které je kvalitní i při častém otevírání a zavírání skříněk a také při náhlých změnách vlhkosti a teploty, kterým se v kuchyni nevyhneme. Pracovní desku jsem si vybral z umělého kamene, ale další možností byl například kov,  lepené dřevo nebo sklo.  Samostatnou kapitolou byl výběr dřezu.

Moderní kuchyňské dřezy není jednoduché vybrat

Aby byla naše kuchyně kompletní, musel jsem vybrat také dřez. Moderní kuchyňské dřezy není rozhodně jednoduché vybírat. Musel jsem věnovat dostatečnou pozornost některým parametrům, které by později mohly způsobit nepříjemnosti. Důležitá je hloubka dřezu spolu s rozměrem dřezové vaničky. Vybral jsem kvalitní dřez s hloubkou 200 mm, ve kterém se bude snadněji omývat zelenina i nádobí jako jsou pekáče či velké hrnce. Vybral jsem dřez nerezový a zde mě zajímala také tloušťka materiálu. Vzhledem k hlubší zvolené vaničce je nerezový dřez ze silnějšího materiálu a nehrozí tak zbytečné promáčkliny a škrábance. Nejluxusnější dřezy jsou vyrobeny z 1,2 – 1,00 mm silného materiálu.

V nabídce jsem viděl kuchyňské dřezy s jedním či dvěma umyvadly – což je velmi praktické – ale i dřezy dle tvaru čtvercové, obdélníkové, kruhové nebo rohové, které jsou dle mne vysoce moderní. Rovněž jsem si mohl vybrat z materiálu granitové dřezy nebo nerezové. Výběr nebyl nijak jednoduchý. Granitový dřez bych si vybral v případě, že bych chtěl opravdu nadstandardní vybavení kuchyně. Jeho výhodou je barva a snazší sladění s barvou pracovní desky kuchyně. Jde o materiál složený z 80% z kameniva a z 20% z pojiva.  Nicméně pro potřeby naší rodiny plně postačí klasický nerezový dřez.

Nerezové dřezy mají mnoho výhod. Mezi základní výhody patří odolnost proti korozi, proti vysokým teplotám, vysoká životnost, snadná údržba a také fakt, že jsou nerezové dřezy vysoce hygienické. Materiál, ze kterého jsem si nerezový dřez vybral je ekologický, šetrný k přírodě a recyklovatelný. V prodejně se mne také ptali, zda chci dřez pravý, levý a pak o jaký typ montáže mám zájem. Na výběr byl integrovaný, přesahový, spodní a horní typ, který se pro mou linku hodil nejvíce.

Součástí je také nezbytná baterie. Zvolil jsem pákovou s termostatem. Ušetříme za vodu a také zabráním opaření dětí, kdyby omylem zapnuli horkou vodu místo studené.

Součástí kuchyně jsou i vestavné spotřebiče do kuchyně

Moderní kuchyně na míru se neobejde také bez kvalitních spotřebičů. Vestavné spotřebiče do kuchyně nám doma ušetří místo. U všech spotřebičů bylo třeba zvážit kromě ceny také jejich spotřebu elektrické energie, u myčky spotřebu vody. Musel jsem vybrat sporák a digestoř, lednici a také myčku. Především u myčky mě zajímal výkon, hlučnost a spotřeba vody. Zároveň jsem ji chtěl vestavnou, takže byl důležitý i rozměr. Nakonec jsem zvolil myčku 60 cm širokou.

Správná lednice je věda

Při výběru vestavěné lednice jsem byl omezen výškou. Maximální výška vestavěných lednic je 180 cm. Vestavná lednička je méně hlučná oproti klasické lednici. Chtěl jsem model s LED osvětlením, což je další úspora za energie.

Pro naši 4-člennou rodinu potřebujeme lednici o objemu 225 litrů pro chladící část a 90 litrů pro mrazák. Kdybych byl s manželkou jen sám bez dětí, stačily by  nám objemy poloviční. Vybral jsem kombinovanou lednici, která má mrazák umístěný dole. Je tak snadněji regulovatelný, s 5-ti zásuvkami, což nám umožní uskladnit všechny mražené potraviny přehledněji.

Není plotna jako plotna

Otázkou bylo také jaký vybrat sporák. U sklokeramickýho sporáku je rozhodující faktor trouba – jsou na výběr s topným tělesem umístěným v horní i spodní části trouby. Výhodou u sklokeramické desky je, že nehrozí popálení a rovněž nešíří žár kolem sebe na ostatní předměty. Kdybych chtěl plynový nebo elektrický sporák jako vestavný spotřebič, byly v nabídce s umístěním trouby pod varnou deskou i odděleně. V obchodě byly také indukční varné desky, které fungují na principu vzniku magnetického pole. K tomuto sporáku je však potřeba vybrat i vhodné nádobí, které je určeno přímo pro indukční vaření.

Při výběru sporáku je důležitá jeho šířka, standardní šíře je 60 cm, ale v nabídce naleznete až 90 cm široké sporáky. Vybírat můžete také přídavné funkce jako je gril, ohřev v páře, ventilátor či samočistící program.

Vybrat si novou moderní a funkční kuchyni není v nepřeberné nabídce zboží nijak jednoduché. Snažil jsem se vybrat kuchyni za nízkou cenu, ale přesto maximálně funkční a praktickou. Vzhledem k malým dětem jsem taky chtěl kuchyň bezpečnou. Nezapomněl jsem taktéž i na nové nádobí, kterým jsem manželce udělal snad největší radost. S pořízením a vybudováním nové kuchyně jsem se vlezl do stodvaceti tisíc.

Reklamy

Autor

Franta Pavlíček

Nezávislej hobby pisálek, jehož baví psát o životě.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s